PRAKTICKÉ RADY

AKO PESTOVAŤ

Ak uvažujete o výbere rastlín napríklad pre živé ploty, potom by ste určite mali
zaradiť do úzkeho výberu práve Thuju Smaragd.

Thuja Aurea Nana
Thuja occidentalis Danica Aurea
Thuja western Miriam
thuja smaragd
Thuja Danica
Základné informácie o Thuji Smaragd
Thuja Smaragd (Thuja occidentalis smaragd) dostala meno od svojej sýto zelenej farby a je u nás často vysádzaná pre svoju hustú korunu, ktorá navyše drží tvar, na rozdiel od iných odrôd, ktoré sa časom rozbiehajú do strán a vetvy im padajú dole. Tuja Smaragd si drží svoju sýtozelenú farbu po celý rok vrátane v zimy, kedy iné tuje môžu hnednúť. Pre svoje mnohé výhody sa stala najvysádzanejším druhom tuje u nás. Možno ju najčastejšie vidieť pri rodinných domoch ako kompaktnú zelenú stenu alebo samostatne v mnohých parkoch a na okrasných miestach. Veľmi dobre znáša rez a je tak ideálnym kandidátom do živých plotov. Je možné ju použiť aj ako dekoráciu v kvetináči a dotvoriť tak prostredie a spraviť z neho príjemné miesto na odpočinok.
Ak uvažujete o výbere rastlín napríklad pre živé ploty, potom by ste určite mali zaradiť do úzkeho výberu práve túto odrodu tuje - Thuju Smaragd.
Výsadba
Thuja Smaragd potrebuje ľahkú, mierne kyslú pôdu. Vyžaduje svetlé stanovište. Môže sa vysádzať aj do tieňa, ale potom je jej rast pomalší. Pôda by nemala vysychať, čoho následkom môže byť opad ihličia a preriedenie koruny.
Nikdy nesaďte Thuju Smaragd do ílu alebo inej ťažkej nepriedušnej pôdy, najlepšia je kyprá a priedušná pôda, aj piesčitá pôda je ideálna. Ak v mieste výsadby nie je dostatočne kvalitná pôda, možno pôdu skvalitniť pridaním rašelinového substrátu. Keď je pôda v mieste výsadby nepoužiteľná, je nutné vytvoriť celistvú drážku o minimálnej hĺbke 50 cm a min. šírke 50 cm, táto drážka by mala mať aj drenáž pre odvod prebytočnej vody, aby nedošlo k utopeniu koreňových systémov. Potom môžeme rastlinu do takto vykopanej diery (ryhy) umiestniť tak, aby bol bal celý pod zemou. Dôležité je, aby nebola rastlina príliš "utopená" v hĺbke, stromček by potom mohol uhynúť.
V prípade, ak sa vysádza do živého plotu, je potrebné brať do úvahy veľkosť dospelej rastliny. Ak si želáte živý plot o výške 2 metre, vysaďte 2 kusy na bežný meter. V prípade nižších živých plotov môžete vysádzať tuje hustejšie. Pri plotoch do výšky 1 metra dokonca až 4 kusy na bežný meter.
Mesiace marec až máj sú ideálne pre výsadbu tují.
Strihanie
o strihaním je lepšie počkať až sa stromčeky dobre zakorenia. To môže trošku trvať, ale minimálne je dobré nechať ich 2 až 3 mesiace kľude zakoreniť. V priebehu tejto doby je nutná pravidelná zálievka. Tuje môžeme nechať pokojne rásť a zastrihnúť ich môžeme už rok od výsadby. Pre krásne hustú stenu je veľmi dôležité tuje pravidelne strihať. Živý plot z tuje je nutné strihať aspoň 2x ročne. Prvýkrát v termíne, kedy je dokončený hlavný predlžovací rast - na konci jari (v júni) a druhýkrát koncom leta (koniec augusta až septembra) pre finalizáciu tvaru. V prvých rokoch pravdepodobne ešte nepotrebujete zastrihávať vrcholky tují, ale strihať boky a to pod miernym uhlom kopírujúcim kužeľovitý tvar Smaragdu. Tujka bude potom stále hustá. Po dosiahnutí požadovanej výšky môžeme pridať aj pravidelný zástrih vrcholkov.
Polievanie
Zálievka je potrebná predovšetkým v období sucha. Obzvlášť je nutná na slnečnom a suchom stanovišti. Tujám pomôže aj mulčovacia kôra ktorá zabraňuje nadmernejšiemu odparovaniu vlahy z pôdy.
Hnojenie
Hnojenie je dobré vykonať najmä tam kde je pôda chudobnejšia na minerály a živiny. Hnojenie vykonávame na jar, kedy je možné hnojiť viac a na jeseň už menej. Stromy potrebujú cez zimu odpočívať a príjem ďalších živín by im len uškodil.
Platí pravidlo - radšej menej ako viac. Hnojivo sa aplikuje vždy do pôdy, nikdy nie na vetvičky, aby sa nespálili.
Pre peknú zelenú farbu sa oplatí hnojiť na jar NPK a použiť aj Horkú soľ. Možno zakúpiť aj hnojivá priamo namiešané pre thuje a to buď pevné (granulát) alebo kvapalné. U tuhých hnojív sa väčšinou nasypú granule ku kmeňu stromu a potom sa živiny dostanú zálievkou ku koreňom. Výhodou je, že účinok je dlhší. Kvapalné hnojivo zato pôsobí ihneď.
Choroby a ochrana proti nimi
Veľmi častou príčinou hnednutia a zasychania koncov vetiev je sucho (predovšetkým na jar a po zime). V tomto prípade na napadnutých častiach nie sú žiadne príznaky poškodenia hmyzom alebo hubami. Pokiaľ však majú tuje dostatok vlahy, jedná sa o kobatiniové hnednutie tují. V tomto prípade je potrebné aplikovať prípravok DITHANE DG NEO-TEC + MERPAN 80 WG.
V prípade napadnutia hubami sú príznaky zreteľné až koncom leta. Na báze odumretých výhonov sú zreteľné čierne plodničky alebo zdurené vankúšovité plodnice. Rastliny vyzerajú ako keby boli spálené. Je potrebná aplikácia fungicídov (DITHANE DG NEO-TEC + MERPAN 80 WG)
Rady na pestovanie
 • Nedovoľte domácim zvieratám "ocikávať" stromčeky. Ak by k tomu predsa došlo, odporúčame postihnuté konáriky odstrihnúť čo najskôr.
 • Tuje majú rady slnečné miesto alebo polotieň, v plnom tieni rastú veľmi pomaly.
 • Tuje majú rady kyslejšiu až neutrálnu pôdu, najlepšie pH 3,5 - 5,5.
 • Po výsadbe existujúcu pôdu prisypte vyššie, pretože bude pracovať a sadať.
 • Ak chcete zabrániť prerastaniu buriny a iných nežiadúcich rastlín okolo tují, ktoré zvyšujú útok hubových patogénov, použite mulčovaciu (netkanú) textíliu, ktorá by mala byť umiestnená priamo okolo stromčeka, následne potom mulčovaciu kôru.
 • Prvých 30 dní od výsadby nezabudnite pravidelne zalievať.
 • Mladé výhonky sú jedovaté, obsahujú thujon, preto nedovoľte Vašim deťom "ožúvať" alebo okusovať výhonky, je to zdraviu nebezpečné!
 • Šišky - semená, nežiaduci jav, ktorý sa tvorí na tujách ku koncu jari. Šišky majú zelenú farbu, ktorá na jeseň zhnedne a šiška stvrdne. Tento jav je pud sebazáchovy a vzniká tým, že tuja nie s niečím spokojná (málo vlahy, málo živín, atď). Tuju ošetríme tak, že nájdeme príčinu (všeobecne stačí pohnojiť a viac zalievať) ďalej je dôležité odstrániť tieto šišky manuálne (otrhať), najlepšie čo najskôr ak sú ešte zelené. Ak šišky na tujke smaragdovej necháme, tuja bude svoju energiou dávať do šišiek, namiesto do nami požadovaného rastu.
 • Tuja veľmi dobre znáša rez, vykonávame ho predovšetkým na mladých výhonkoch pre dotvorenie požadovaného tvaru. Tvarovanie je nutné vykonávať postupne od mladých rastlín. Nikdy nenechávajte tuje prerásť, následný radikálny rez (skrátenie výšky o viac ako meter, nemusí tuja prežiť).
 • Obdobie výsadby u kvetináčových tujok je celoročne.
 • Tuje sú mrazuvzdorné, prežijú aj dlhodobé mrazy pod -25 ° C.

O nás

Sme rodinná firma zaoberajúca sa pestovaním a predajom okrasných drevín už 20 rokov. Venujeme sa hlavne pestovaniu Thuje Smaragd.